MINIMAX PRO VEČERNÍ SAFARI

MINIMAX PRO VEČERNÍ SAFARI

ve Dvoře Králové nad Labem - léto 2007

Nevím, kdo vymyslel název pro geniální hasicí přístroj. Má prý vystihnout fakt, že jste získali pomůcku za minimální cenu s maximálním účinkem. Doufám, že mě výrobce nebude žalovat, že tenhle název používám při snahách o maximální využití volného času dětí a mládeže při minimálních nákladech.

Ing. Josef Wágner, zakladatel moderního safari ve Dvoře Králové, učil před léty na lesnické škole ve Svobodě nad Úpou - pár kroků pod barákem, ve kterém bydlím. Škoda, že se nedožil doby, kdy se po mnohých útrapách jeho myšlenka dočkala plné realizace.

Na přelomu letošních prázdnin jsem se svou neteří a její čtyřletou vnučkou navštívil po několikaleté přestávce zoologickou zahradu ve Dvoře včetně safari - bezplatné projížďky vyhlídkovým autobusem, která byla v ceně vstupenky.

Nechali jsme se zlákat nabídkou na večerní safari. To nás přišlo zhruba na tři stovky (dospělý+důchodce+dítě). Peněz jsme ale vůbec nelitovali, když jsme večerní výlet absolvovali. Patrovým vyhlídkovým autobusem jsme si prohlédli nejen tu část zahrady, kterou důvěrně znají návštěvníci z denní prohlídky, ale také rozlehlé prostory, do kterých je v běžném provozu přístup uzavřen.

Při více než hodinové projížďce jsme zastavili u každého výběhu - a zkušený ošetřovatel nám poutavě vyprávěl o všech zvířatech, které jsme si mohli při večerní prohlídce zblízka prohlédnout i vyfotografovat.

Průvodce nás informoval nejen o názvech různých druhů exotických zvířat, ale přidal zajímavé informace o výměnách mezi světovými zoologickými zahradami i o vývozu desítek odchovaných druhů zpět do Afriky.

Díky výkladu mám dnes představu o tom, jaké druhy antilop dvorská zoologická zahrada dokáže odchovat.

Zajímavé byly i některé detaily péče o zvířata. Například o tom, že se do bazénu nosorožců dováží léčivé bahno až z lázní Velichovek, se běžný návštěvník ani nedozví.

Péči o zdraví můžeme tlustokožcům jen závidět.

Zvířata jsou na průjezdy autobusu natolik zvyklá, že se ani nesnažila cestu uvolnit. Nejsou ale ochočená. Museli jsme proto počkat, až je přestane bavit blokovat náš průjezd.

Pakoně i antilopy různých druhů žijí ve stejné symbióze, jako ve volné přírodě.

Při večerním safari se většinou ani nesnaží přerušit večeři, aby si mohli ty nezajímavé hosty prohlédnout.

Jedinou výjimkou o které vím, jsou gepardi. V jejich prostorném výběhu můžete zahlédnout při troše štěstí pouze mladé. Dospělí jedinci jsou ostražití a včas se ukryjí. V jejich odchovu i přesto dosáhla dvorská zahrada nevídaných úspěchů. Do čísel se raději nepouštím. Bohužel jsem neměl diktafon, abych přesně zachytil celý výklad našeho vynikajícího průvodce.

Po návratu jsem ale o večerní safari hodně přemýšlel. Teď jsem zpátky u úvodního minimaxu. Minimálně by to chtělo vyrobit v několika jazykových mutacích útlou brožuru s popisem a fotografiemi jednotlivých zastávek vyhlídkového autobusu. Přede mnou seděla rodina Holanďanů, kteří byli večerní prohlídkou nadšeni, aniž by tušili, o co ještě bez slovního výkladu přišli.

A maximálním prožitkem pro zahraniční návštěvníky by bylo nabídnout letní brigádu šikovným studentům dvorského gymnázia, kteří by byli připraveni u pokladny naběhnout a tlumočit výklad průvodce do němčiny nebo angličtiny. Obvykle vyjíždějí na trasu safari postupně čtyři autobusy - a kdyby se studentům zaplatila služba cenou jedné jízdenky, režie akce by to unesla. Studenti by měli kromě výdělku i zajímavou praxi v konverzaci. -so

JJJJJJJJJJJJJJJJ

pozn.: Vedení zoologické zahrady ve Dvoře Králové bych rád požádal o jméno perfektního průvodce (foto č.3). Další průvodci jsou také tak schopní? Také mě zajímají dostupné informace o večerním safari - netuším, jaká je viditelnost při další várce (my jsme jeli během západu slunce - a to byly ideální podmínky pro výhledy i focení). Při denní prohlídce mě zaujaly báječné sestavy pro hry dětí - a hlubokým zážitkem bylo putování lemurů do výběhu. O tom se také se čtenáři našeho lokálního tisku podělím. -so

 

PřílohaVelikost
minimax_pro_vecerni_safari.pdf703.07 KB